Videosystémy

Zabezpečí hlasovou a vizuální komunikaci mezi videotelefonem umístěným v budově a hovorovou jednotkou a kamerou umístěnou ve zvonkovém panelu, ovládání elektrického zámku pro vpuštění návštěvníka, vnitřní audio komunikaci mezi jednotlivými telefony – intercom (pokud jsou jím vybaveny) a další funkce ovládané pomocí servisních tlačítek telefonu (osvětlení vchodu apod.).

Dělení videosystémy

1) analogové systémy (vícevodičové) - audio složka – viz vícevodičové audiosystémy, videosignál veden koaxiálním kabelem

Výhody: Nízká pořizovací cena, možnost kombinací jednotlivých dílů od různých výrobců.
Nevýhody: Složité zapojení, obtížné vyhledávání závad v rozsáhlejších rozvodech s velkým počtem účatníků, vyšší cena za montáž systému.

 

2) digitální systémy (BUS2) – využívají společné dvoudrátové (nebo max. čtyřdrátové) sběrnice pro audio i videosignál (bez koaxiálního kabelu)
Výhody: Jednoduché zapojení i údržba, snadné vyhledávání závad, do nedávna vhodné  spíše pro velké obytné komplexy. V současné době již řada výrobců nabízí potřebné komponenty pro systém BUS-2 v cenové relaci srovnatelné se systémem 4+n.